At the Council Meeting of Wednesday 4 October 2017, Council resolved to establish the following Committees which are held on the second Monday of the month:
-
Finance and Governance Committee – 6.00pm.
-
Community and Culture Committee – 6.00pm.
-
Assets and Infrastructure Committee – 7.00pm.
-
Environment and Planning Committee – 7.00pm.
On the 25 September 2023 Council determined the Councillor Representatives and Chairperson of the Committees from September 2023 until the end of the current Council term.
-
Monday 8 April 2024.
-
Monday 13 May 2024.
-
Tuesday 11 June 2024.
-
Monday 8 July 2024.
-
Monday 12 August 2024.
Calendar of Council Meetings
-
Monday 22 April 2024.
-
Monday 27 May 2024.
-
Monday 24 June 2024.
-
Monday 22 July 2024.
-
Monday 26 August 2024.
Committee Meetings and Membership
Environment and Planning Committee
|
Members |
Councillor Ambihaipahar
Deputy Mayor, Councillor Borg
Councillor Jamieson
Councillor Katris
Councillor Landsberry
Councillor Mahoney (Chairperson)
Councillor Wang |
Dates, times and location |
Second Monday of the month at 7.00pm.
Dragon Room, Georges River Council Chambers, MacMahon Street, Hurstville. |
Terms of Reference |
Environment and Planning Committee - Terms of Reference |
Finance and Governance Committee
|
Members |
Deputy Mayor, Councillor Borg
Councillor Ficarra
Councillor Jamieson (Chairperson)
Councillor Katris
Councillor Mahoney
Councillor Symington |
Dates, times and location |
Second Monday of the month at 6.00pm.
Dragon Room, Georges River Council Chambers, MacMahon Street, Hurstville. |
Terms of Reference |
Finance and Governance Committee - Terms of Reference |
Community and Culture Committee
|
Members |
Councillor Ambihaipahar
Councillor Konjarski
Councillor Landsberry
Councillor Liu (Chairperson)
Councillor Mort
Councillor Smerdely
Councillor Stratikopoulos
Councillor Wang |
Dates, times and location |
Second Monday of the month at 6.00pm.
Waratah Meeting Room, Georges River Council Chambers, MacMahon Street, Hurstville. |
Terms of Reference |
Community and Culture Committee - Terms of Reference |
Assets and Infrastructure Committee
|
Members |
Councillor Ficarra
Councillor Konjarski (Chairperson)
Councillor Liu
Councillor Mort
Councillor Smerdely
Councillor Stratikopoulos
Councillor Symington |
Dates, times and location |
Second Monday of the month at 7.00pm.
Waratah Meeting Room, Georges River Council Chambers, MacMahon Street, Hurstville. |
Terms of Reference |
Assets and Infrastructure Committee - Terms of Reference |
Advisory Committees
Council also established Advisory Committees and appointed Councillor representatives as follows:
Georges River Council Sports Advisory Committee
|
Members |
Councillor Katris (Chairperson)
Mayor, Councillor Elmir (Deputy Chair)
Deputy Mayor, Councillor Borg (Voting Member)
Up to 15 nominated representatives from local sporting bodies (External Voting Members) |
Dates, times and location |
Quarterly on the first Thursday of the month at 6.00pm.
Dragon Room, Georges River Council Chambers, MacMahon Street, Hurstville. |
Terms of Reference |
Sports Advisory Committee - Terms of Reference |
Local Traffic (LTAC) Advisory Committee
|
Members |
Councillor Smerdely (Chairperson). |
Audit, Risk and Improvement Committee
|
Members |
Councillor Konjarski. |
External Committees and Panels
Southern Sydney Regional Organisation of Councils (SSROC) |
Delegates:
- Mayor, Councillor Elmir
- Deputy Mayor, Councillor Borg
Alternative Delegates:
- Councillor Mahoney
- Councillor Mort
|
Georges River Combined Councils Committee Advisory Committee (GRCCC) |
Councillor Mahoney (Representative) |
NSW Public Libraries Association |
Councillor Mort (Representative) |
Sydney South Planning Panel |
Delegates:
- Councillor Ambihaipahar
- Councillor Stratikopoulos
Alternative Delegate:
- Deputy Mayor, Councillor Borg
|
Bush Fire Management Committee |
Delegates:
Alternative Delegate:
|
Thank you for your feedback.